Kancelaria Środa. Ale tłumaczymy codziennie.„Poker z Pitagorasem”

Autor książki, Marcus Peter Francis du Sautoy, jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znany jest na całym świecie z racji swojej działalności popularyzatora matematyki.

Marcus du Sautoy niezwykle zrozumiale tłumaczy w swojej książce m.in. tajniki przewidywania przyszłości - od toru lotu asteroidów po nadchodzącą burzę, wyniki loterii kierunek ruchu podkręconej piłki Beckhama czy wzrost liczby ludności. Pokazuje nam, że kształty należy postrzegać w czterech wymiarach. Uczy, w jaki sposób matematyka może uczynić z nas lepszych graczy na loteriach i w karty.

Autor opisał również pięć problemów matematycznych (tzw. problemy milenijne), nad którymi od wieku głowią się naukowcy. Za rozwiązanie każdego z nich Instytut Matematyczny Claya wypłaca nagrody specjalne w wysokości jednego miliona dolarów amerykańskich.

Warto wspomnieć, że rozwiązany został jeden z problemów - hipotezę Poincarégo („Każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową”) potwierdził rosyjski matematyk Grigorij Jakowlewicz Perelman. Odmówił jednak przyjęcia miliona dolarów nagrody.

Książka dostępna w księgarniach internetowych: