Środa: słówko na dziś

 

Posłuchaj nagrań naszych lektorów

Tomasz Knapik

Krystyna Czubówna

Robert Makłowicz

Marta Klubowicz

Krzysztof GosztyłaŚroda: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.

Psychopata (po angielsku: „psychopath”) to osoba, która zachowuje się w sposób niezgodny z przyjętymi normami i w efekcie budzi lęk otoczenia. Badania psychologów dowodzą, że około jeden procent populacji wykazuje się cechami psychopatycznymi – ale w świecie korporacji odsetek psychopatów jest znacznie wyższy (około 3-4 procent):

Corporate psychopaths are often charming to staff above his level in the workplace but abusive (=grubiański, agresywny) to staff below his level.

W języku angielskim sporo jest określeń na tego typu osoby: toxic leader; little Hitler; boss from hell. Psychologowie opracowali też szereg sposobów na rozpoznanie tego typu wykrzywionych osobowości, z których korzystają firmy rekrutacyjne.

Korporacyjni psychopaci manipulują emocjami pracowników, podkradają ich pomysły i przedstawiają je jako własne, przekłamują fakty i nigdy nie czują się odpowiedzialni za własne błędy. Jeśli zatem mamy wrażenie, że z taką osobą przyszło nam pracować, najprawdopodobniej mamy rację:

Trust your gut instinct (=wewnętrzny instynkt) – if you feel uneasy around your boss, or experience discomfort when you are alone with him for any length of time, then get out!

To było Środa: słówko na dziś. Czytał Kevin Aiston.

ZAPISZ SIĘ

Newsletter „Środa: Słówko na dziś”
ZAMAWIAM

Bezpłatny egzemplarz „Środa: słówko na dziś.
The Best of Vol. 1”