Środa: słówko na dziś

 

Posłuchaj nagrań naszych lektorów

Tomasz Knapik

Krystyna Czubówna

Robert Makłowicz

Marta Klubowicz

Krzysztof Gosztyła



Środa: słówko na dziś. Czyta Tomasz Knapik.

Skoro już wiemy, że piszemy e-mail (nie: e-maila), możemy przejść do jego zawartości.

E-mail jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego listu, toteż wyrażenia otwierające są podobne: Szanowni Państwo; Szanowna Pani; Szanowny Panie. Wykrzykników na końcu tych wyrażeń unikamy. A skoro zakańczamy je przecinkiem, pierwszy wyraz w kolejnym wierszu zapiszemy małą literą.

Niemniej jednak można zetknąć się z opinią, że w konsekwencji użycia zwrotu „Szanowny Panie / Szanowna Pani” dużo trudniej nawiązuje się relacje biznesowe.

Silna jest pokusa użycia imienia – ale jeśli nie mieliśmy okazji poznać osobiście pana Tomasza czy pana Jacka, nie rozpoczynajmy e-maila do nich od słów „Drogi Panie Tomaszu” czy „Panie Jacku”. Nigdy nie wiadomo, czy adresat takiej wiadomości nie poczuje się dotknięty.

Jeśli zgodzimy się z opinią, że „Szanowna Pani / Szanowny Panie” brzmi zanadto formalnie, można wziąć pod uwagę rozpoczęcie e-maila od „Dzień dobry”. O wszystkich próbach ze słowem „Witam” proszę zapomnijmy – choć silna jest frakcja uznająca je za w pełni akceptowalne wyrażenie otwierający e-mail. Zwolennicy witania argumentują: „Witam” nie przeszkadza mi w e-mailach absolutnie. Jest mniej formalne niż sztywne „Szanowna Pani”, a mimo wszystko grzeczne. Język stale ewoluuje. W codziennej komunikacji e-mailowej nie ma sensu się czepiać. Kiedyś słowo „dziwka” nie było obrazą, a w Polsce XVII wieku kutas był ozdobą każdego szlachcica – określenie to odnosiło się do ozdoby stroju. Język jest żywy, zmienia się i odpowiada na potrzeby swoich czasów.

Ewidentnie zatem czas na powiedzenie stosowane w sytuacji, gdy nie wiadomo, jak należy postąpić: Bądź mądry i pisz wiersze.

To było Środa: słówko na dziś. Czytał Tomasz Knapik.

ZAPISZ SIĘ

Newsletter „Środa: Słówko na dziś”
ZAMAWIAM

Bezpłatny egzemplarz „Środa: słówko na dziś.
The Best of Vol. 1”