Środa: słówko na dziś

 

Posłuchaj nagrań naszych lektorów

Tomasz Knapik

Krystyna Czubówna

Robert Makłowicz

Marta Klubowicz

Krzysztof GosztyłaŚroda: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.

Organicznie – to jest niezwykle ciekawe polskie słówko. Ale zacznijmy od początku.

Organiczna (po angielsku: organic) może być żywność (organic food). Organiczny może być związek chemiczny (organic compound). Organiczny może być też rozwój firmy (organic growth), gdy rozwija się dzięki coraz większej sprzedaży i zyskom, a nie dzięki fuzjom i przejęciom.

W języku angielskim organiczna może być firma (organic organisation), gdy cechuje się elastycznością, a jej struktura jest płaska. Organiczna może być architektura (organic architecture), gdy akcentuje harmonię między budowlami człowieka a naturą:

Fallingwater, designed by architect Frank Lloyd Wright, has been described as the tour de force (=majstersztyk) of organic architecture.

Zauważyłem, że w języku polskim pojawia się słówko ‘organicznie’ – i zazwyczaj wzmacnia opis bardzo negatywnych emocji. Posłużę się przykładem z piosenki Beaty Fudalej (słowa napisał Michał Zabłocki):

Organicznie nienawidzę abstynentów. To jest całkiem wbrew naturze i zwyczajom, żeby nie pić, nie nalewać i nie stawiać, i odmawiać, kiedy inni nalewają.

To było Środa: słówko na dziś. Czytał Kevin Aiston.

ZAPISZ SIĘ

Newsletter „Środa: Słówko na dziś”
ZAMAWIAM

Bezpłatny egzemplarz „Środa: słówko na dziś.
The Best of Vol. 1”