Tych niewielu
„Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” Piotra Sikory jest już w sprzedaży. To kolejna propozycja o tematyce historycznej w naszym tłumaczeniu opublikowana przez Wydawnictwo Rebis. Wcześniej mieliśmy przyjemność przełożyć inne historyczne książki, np.. Chwała Aten, Niezwykły żołnierz, Zabić Pattona, Chłopak z Warszawy, Pole walki Prusy (kolejność chronologiczna).
Autorem „Tych niewielu” jest historyk, badacz lotnictwa i członek Polish Air Force Memorial Committee w bazie w Northolt. Piotr Sikora specjalizuje się w historii Polskich Sił Powietrznych w latach 1918–1946. Jego ulubionym zagadnieniem są osiągnięcia polskich pilotów w czasie drugiej wojny światowej. Piotr Sikora mieszka w Wielkiej Brytanii. Polskojęzyczni fani Polskich Sił Powietrznych mogą znać go z książek wydanych w Polsce, np. „Asów polskiego Lotnictwa”, „Bitew polskiego lotnictwa: 1918-1945”, „Polskich skrzydeł nad Irlandią” lub artykułów, które ukazują się w czołowych polskich czasopismach poświęconych lotnictwu.
„Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” to opis bohaterskich działań polskich lotników. „Nie bez powodu gen. Hugh Dowding (naczelny dowódca RAF-u w czasie bitwy o Anglię) powiedział: „Nie sądzę, by wynik tej bitwy był taki sam, gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niezrównana waleczność”.
To prawda – ich waleczność i odwaga przeszły do historii. Polscy piloci byli najliczniejszą grupą obcokrajowców w brytyjskim lotnictwie w czasie bitwy o Anglię. To oni walczyli za wolność Anglii, ale też swojej ojczyzny. Jedni walczyli w jednostkach RAF-u, inni tworzyli własne dywizjony.
Warto odnotować, że tylko cztery z wspomnianych dywizjonów brały czynny udział podczas bitwy o Anglię: bombowe – 300 i 301 oraz myśliwskie 302 i 303. Dwa ostatnie wsparły działania bojowe, gdy brytyjskie lotnictwo było na wyczerpaniu, a bitwa osiągnęła moment kulminacyjny. Działania 303. Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki, mający za sobą walki z Luftwaffe, okryły się wieczną chwałą. Nawet Winston Churchill chwalił zasługi „tych niewielu”.
O tłumaczenie książki na język polski zadbali Adam Bukowski i Jacek Środa.
Okładka wydania anglojęzycznego: