Zabić Pattona

REBIS

„Killing Patton” – oto wielotygodniowy numer 1 na liście bestsellerów New York Timesa; w USA sprzedano aż 1,5 miliona egzemplarzy książki!

Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku – generała George’a Pattona, agresywnego, zdeterminowanego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej? George Patton to wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy. Stał się niewygodny dla polityków, gdy 8 maja 1945 roku, w dniu zakończenia wojny w Europie, zaszokował słuchaczy na konferencji prasowej, ogłaszając: „Będziemy potrzebowali nieustającej pomocy Wszechmogącego, jeśli mamy żyć na jednym świecie ze Stalinem i jego morderczymi zbirami (…). Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znacznie gorszego”.

Kilka miesięcy później, tuż przed powrotem do Stanów Zjednoczonych, Patton zginął na skutek tajemniczego wypadku samochodowego – wielotonowa ciężarówka uderzyła w ambulans, którym był transportowany. Przez ponad 70 lat podejrzewano, że jego śmierć nie była przypadkowa. Na kartach książki „Zabić Pattona” autorzy opisują potężnych wrogów, którzy mogli usunąć niewygodnego generała.

Bill O’Reilly, wielka gwiazda telewizji Fox News, i historyk Martin Dugard opisują wkład generała George’a S. Pattona juniora w zwycięstwo aliantów i rolę, jaką jego 3. Armia odegrała w pokonaniu III Rzeszy. Pokazują też, że na polu polityki Patton musiał stawić czoło przeciwnikom znacznie groźniejszym i bezwzględnym niż na polach bitew.
Śmierć Pattona, zaciekłego wroga komunizmu i imperialnych ambicji Rosji, zyskuje obecnie niebezpiecznie aktualne znaczenie. Słowa z maja 1945 roku: “Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć”, są niestety znów na czasie. Tym bardziej warto poznać kulisy tajemniczej śmierci generała Pattona.

Za tłumaczenie książki na język polski odpowiadają Adam Bukowski i Jacek Środa.

 

Książka dostępna w księgarniach internetowych