Mitologia – mity i legendy świata

Wydawnictwo Naukowe PWN

Mitologia – mity i legendy świata to książka niepowtarzalna. Zawiera blisko tysiąc wysokiej rozdzielczości fotografii, przedstawiających dzieła sztuki powiązane z mitycznymi opowieściami całego świata. Jest to imponujący zbiór mitów z różnych kręgów kulturowych całego świata – od najbardziej znanych greckich czy rzymskich, poprzez mity i legendy Bliskiego Wschodu, aż po mityczne opowieści Eskimosów.

Wśród setek mitycznych opowieści możemy znaleźć zarówno historie tragiczne i mrożące krew w żyłach, jak i wyjątkowo surrealistyczne wizje – jak niżej przedstawiony fragment dotyczący irlandzkiego boga Dagdy:

DAGDA

Imię Dagda oznacza “dobrego boga”. Dagda był synem bogini Danu i główną postacią Tuatha De Danaan. Ten łagodny patriarcha władał Wiedzą Doskonałą. Jak przystało na wodza, jego postać kojarzono z seksualnością i świętowaniem. Łączył go romans z Boann, boginią świętej rzeki Boyne, i Morrigan, boginią wojny. Z Morrigan spotykał się raz do roku podczas obchodów Samhain. (…)

Plemię Tuatha De Danaan stoczyło na ziemi trzy bitwy. Przeciwnikami w drugiej bitwie byli Fomorianie, którzy pod groźbą śmierci zmusili Dagdę do zjedzenia ogromnej misy owsianki. Zupy wystarczyłoby jej do wykarmienia całej armii; pływały w niej żywe owce i kozy. Nawet kocioł Dagdy nie pomieściłby takiej ilości jedzenia. Na szczęście apetyt Dagdy był nieograniczony; nie dość, że zjadł wszystko, to jeszcze miał potem siłę spółkować z młodą niewiastą.

Patron medialny książki:

 

Książka dostępna w księgarniach internetowych