Matematyka… i już!

Dom Wydawniczy PWN

Richard Elwes przedstawia w swojej książce zdumiewające twierdzenia sterujące pracą komputerów i wzory opisujące rynek akcyjny. Rysując podwaliny internetu i objaśniając matematyczne zasady funkcjonowania aparatury medycznej, udowadnia, że matematyka kieruje każdym aspektem życia – aż po cząsteczki, z których składają się ludzkie ciała.

Dr Richard Elwes jest brytyjskim pisarzem, nauczycielem matematyki oraz stypendystą na uniwersytecie w Leeds. Współpracuje z czasopismami „New Scientist” i „Plus Magazine”, publikuje również wyniki badań z zakresu teorii modeli. Jest gorliwym popularyzatorem matematyki, regularnie prowadzi wykłady otwarte oraz audycje radiowe.

Poniżej fragment recenzji “Matematyki…” Krzysztofa Wróblewskiego z portalu www.konserwatyzm.pl:

“Na co dzień niesłusznie rzadko uświadamiamy sobie znaczenie znajomości matematyki wykraczającej poza umiejętności: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w naszym życiu. Co więcej, nawet z tych wymienionych korzystamy tylko w podstawowym zakresie. Nie wiemy wszakże jak w przeciwnym razie mogłaby się polepszyć jakość naszej rzeczywistości. Za sprawą najnowszej książki znanego popularyzatora matematyki – Richarda Elwesa – pod tytułem „Matematyka…i już” można zmienić ten niesatysfakcjonujący stan rzeczy. Nie tak zaraz jednak. Autor bowiem najpierw pokazuje oraz udowadnia nam jak matematyka steruje wszystkimi dziedzinami życia człowieka, a także…organizuje gospodarkę jego ciała. I w ten sposób nęci nas dyspozycjami nauki. Następnie prezentuje ponad trzydzieści nowych, zaskakujących zastosowań matematyki, z których dotychczas mało kto zdawał sobie sprawę. To fascynujące i demaskatorskie spojrzenie na tę naukową dyscyplinę umożliwiającą zgłębienie tajników świata na nowo.”

Polska edycja książki, wydana nakładem Domu Wydawniczego PWN, dostępna jest w przekładzie Adama Bukowskiego i Jacka Środy.

Linki:
Oficjalny blog autora

 

Książka dostępna w księgarniach internetowych