Poker z Pitagorasem

Carta Blanca

Autor książki, Marcus Peter Francis du Sautoy, jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znany jest na całym świecie z racji swojej działalności popularyzatora matematyki.

Marcus du Sautoy niezwykle zrozumiale tłumaczy w swojej książce m.in. tajniki przewidywania przyszłości – od toru lotu asteroidów po nadchodzącą burzę, wyniki loterii kierunek ruchu podkręconej piłki Beckhama czy wzrost liczby ludności. Pokazuje nam, że kształty należy postrzegać w czterech wymiarach. Uczy, w jaki sposób matematyka może uczynić z nas lepszych graczy na loteriach i w karty.

Autor opisał również pięć problemów matematycznych (tzw. problemy milenijne), nad którymi od wieku głowią się naukowcy. Za rozwiązanie każdego z nich Instytut Matematyczny Claya wypłaca nagrody specjalne w wysokości jednego miliona dolarów amerykańskich.

Warto wspomnieć, że rozwiązany został jeden z problemów – hipotezę Poincarégo („Każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową”) potwierdził rosyjski matematyk Grigorij Jakowlewicz Perelman. Odmówił jednak przyjęcia miliona dolarów nagrody.

Strona internetowa książki (jęz. ang.)

Strona internetowa autora (jęz. ang.):

Pliki PDF do pobrania:

Fragment pt. „Dlaczego Beckham wybrał koszulkę z numerem 23?”

Fragment pt. „Jak wygrać na loterii”

 

Książka dostępna w księgarniach internetowych