Imperium zniszczenia

REBIS

Po monumentalnej biografii Hitlera nadszedł czas na kompleksową analizę największej zbrodni, jakiej dopuścił się jego reżim – doskonale zaplanowanego ludobójstwa. Polskie  wydanie „Imperium zniszczenia” w przekładzie Adama Bukowskiego i Jacka Środy ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Autor dzieła, Alex J. Kay, specjalizuje się w historii III Rzeszy. Na co dzień wykłada na Uniwersytecie Poczdamskim, należy również do Królewskiego Towarzystwa Historycznego. Do tej pory opublikował pięć opracowań, w tym „The Making of an SS Killer”. I chociaż wydawałoby się, że o nazistowskim ludobójstwie napisano już wiele, Kay zaproponował nam kolejną publikację – znacznie szerszą niż mogłoby się początkowo wydawać.

„Imperium zniszczenia” nie opowiada jedynie o Holokauście. Równolegle do zagłady Żydów działo się przecież o wiele więcej, m. in. pacyfikacje całych wsi, terror prewencyjny, likwidacja Romów, elit intelektualnych oraz osób z niepełnosprawnościami. Autor łączy wszystkie elementy, ukazując całościowy, jeszcze bardziej przerażający obraz zbrodni, której nazistowskie Niemcy dopuściły się wobec ludzkości. Ukazuje również, że systemowe ludobójstwo stanowiło nieodłączną część polityki III Rzeszy, mającą – w założeniu – utorować jej drogę do władzy w Europie.

Okładka wydania anglojęzycznego:

Książka dostępna w księgarniach internetowych