Chłopak z Warszawy

REBIS

„Chłopak z Warszawy” to niezwykle ciekawy obraz Polski tuż przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania, widziany oczami nastolatka. To poruszające wspomnienia Andrzeja Borowca, szesnastoletniego powstańca warszawskiego.

Jesienią 1944 roku Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejąc, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz.

Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczną „panterkę” SS, przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie „Zośka”, przeżył koszmar kanałów.

Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczają się wyłącznie do okresu powstania warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstąpienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.

Dzięki tej niezwykłej relacji możemy wraz z autorem przeżyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.

„Chłopak z Warszawy” to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka należącego do nielicznej już grupy żyjących weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy – „szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć”.

O autorze: Andrzej Borowiec, pseudonim „Zych”; jako niespełna szesnastolatek był łącznikiem kanałowym ze Śródmieścia na Starówkę; walczył w zgrupowaniu „Radosław”. Po ewakuacji na Mokotów został dwukrotnie ranny; dostał się do niemieckiej niewoli – uwięziono go w stalagu XI A Altengrabow. Po zakończeniu wojny zdecydował się przejść szkolenie dywersyjne. Wraz z dwoma innymi AK-owcami wrócił do kraju, by włączyć się do konspiracji – co szybko okazało się śmiertelnie niebezpieczne. Dwaj towarzysze szybko zrejterowali, Andrzej zaś tylko dzięki szczęściu nie wpadł w łapy ubecji. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie gen. Andersa we Włoszech. W Wielkiej Brytanii zdał maturę. Ukończył Columbia University. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, m.in. dla Associated Press i Washington Star. Autor kilku książek, w tym „Destroy Warsaw!: Hitler’s Punishment, Stalin’s Revenge”; „Cyprus: A Troubled Island”; „Taming the Sahara”; „Yugoslavia After Tito”.

Za tłumaczenie książki na język polski odpowiadają Jacek Środa i Klaudia Stefaniak.

Pliki PDF do pobrania:
Nota od autora

Najgorsze walki uliczne od czasów Stalingradu (fragment)

Recenzja (język angielski)

 

Książka dostępna w księgarniach internetowych