Chwała Aten
„Chwała Aten” autorstwa A. Everitta przenosi czytelnika do czasów starożytnej Grecji, gdzie dwustutysięczne miasto-państwo dało początek cywilizacji, która na zawsze zapisała się na kartach historii. Ta najwspanialsza cywilizacja świata, jak wskazuje podtytuł, przebudowała dotychczasowy system rządów stając się kolebką demokracji. Koncepcje filozoficzne, sztuka, grecka kultura, mitologia po dzień dzisiejszy fascynują odbiorców. Co takie miało miejsce, że niewielka społeczności osiągnęła szczyty w tak wielu dziedzinach?
Odpowiedzieć na to pytanie postanowił Anthony Everitt – brytyjski wykładowca Nottingham Trent University, regularnie publikujący w dzienniku „The Guardian” i „The Financial Times”, autor prac dotyczących kultury europejskiej oraz biografii Cycerona, Augusta i Hadriana.
Autor zręcznie kreśli portrety Ateńczyków, którzy często bez skrupułów, utalentowani, wysportowani i ambitni byli motorem napędowym rozwoju miasta-państwa. W swojej książce Everitt przywołuje wiele postaci, m.in. wybitnego stratega, Temistoklesa; Peryklesa, którego uznawano za najznamienitszego męża stanu, czy Demostenesa – genialnego mówcy. Co ciekawe, Everitt wplótł w swoją opowieść wypowiedzi ówczesnych pisarzy, myślicieli i polityków, ożywiając tym samym niebanalną narrację.
O tłumaczenie książki na język polski zadbali Adam Bukowski i Jacek Środa.